رویکرد همیشگی گروه طراحی و تضمین کیفیت سازان به عنوان یک شرکت دانش بنیان فعالیت مستمر به صورت دانش محور و منطبق با آخرین یافته‌های روز دنیا می باشد. در همین راستا با توجه به نیاز موجود کشور به وجود کتاب‌های کاربردی در حوزه طراحی و تضمین کیفیت سازه‌ها، گروه سازان گام‌های موثر و مشخصی را در این زمینه برداشته است و مشارکت در تدوین استاندارد، ترجمه و تألیف کتاب و تهیه راهنما، بخش زیربنایی دستورکار گروه تحقیق و توسعه سازان را تشکیل می‌دهد.

اتصالات پیش‌پذیرفته

برای قابهای خمشی فولادی ویژه و متوسط در کاربردهای لرزه‌ای

زلزله‌های مربوط به سالهای ۱۹۹۴ و ۱۹۹۵ در کشورهای آمریکا و ژاپن منجر به تغییرات گسترده در آیین نامه ها و دستورالعمل‌های طراحی، نظارت، اجرا و بازرسی سازه های فولادی شد. پس از این رویدادها مطالعات جدی در این حوزه شکل گرفت و نهادهای متفاوتی از جمله FEMA , AWS, AISC مسئولیت اصلاح و تولید الزامات را برعهده گرفتند. نتیجه این مطالعات باعث ایجاد تغییرات ماهوی در آیین نامه‌های موجود و بوجود آمدن دستورالعمل‌های جدید گردید. یکی از این استاندارد‌ها که از سال ۲۰۰۵ در کشور آمریکا تولید و مورد استفاده قرار گرفت اتصالات پیش پذیرفته برای قابهای خمشی فولادی ویژه و متوسط در کاربردهای لرزه‌ای بود. این استاندارد که توسط AISC تهیه شده، با شماره ۳۵۸ اداره استاندارد آمریکا (ANSI) ارائه و بعدها کاملتر گردید که دستورالعمل طراحی سازه های فولادی ایران (مبحث دهم مقررات ملی ساختمان) از روی آن تدوین شده است.

با توجه به آنکه مبحث دهم به صورت جامع و کامل ضوابط پیش پذیرفتگی اتصالات AISC را مطرح نکرده و از طرفی عمدتا به بحث های طراحی پرداخته است،گروه طراحی و تضمین کیفیت سازان در راستای بالا بردن سطح علمی جامعه مهندسی کشور و ارتقای کیفیت ساخت و ساز اقدام به تالیف کتاب " اتصالات پیش پذیرفته برای قاب‌های خمشی فولادی ویژه و متوسط در کاربردهای لرزه‌ای " نموده است، تا سهمی هرچند اندک در تولید سازه های سالم در کشور عزیزمان داشته باشد. این مجموعه شامل ترجمه و تفسیر ضوابط پیش پذیرفتگی اتصالات AISC به همراه تالیف راهنما و مثال های طراحی می‌باشد.

Prequalified Connections

دستنامه پیچ‌کاری سازه‌ای

گسترش روز افزون استفاده از اتصالات پیچی در سازه های فولادی و اهمیت بیش از اندازه اجرا و بازرسی این اتصالات ما را بر آن داشت که ترکیبی از این دو مهم را به ساده‌ترین و صریحترین زبان ممکن در قالب یک دستنامه با اطلاعات همیشه در دسترس، در اختیار علاقمندان قرار دهیم. هدف این دست نامه کمک به تولید کننده، برپاکننده، کارگر، بازرس و همچنین مهندس و تهیه‌کننده نقشه کارگاهی در استفاده، نصب و بازرسی صحیح پیچهای سازه‌ای در ساختمان‌ها و پلهای فولادی می‌باشد. مرجع این دستنامه، استاندارهای آمریکایی بوده که تمام واحدهای بکاررفته جهت استفاده در ایران، براساس سیسستم متریک تنظیم شده‌اند.

برای این منظور نرم‌افزاری تحت سیستم عامل اندروید تهیه و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است. که هم‌اکنون نگارش آزمایشی آن از طریق لینک زیر قابل دانلود است:

Structural Bolting

تمامی حقوق این وب‌سایت محفوظ و در اختیار شرکت مقاوم المان‌ سازان می‌باشد.