سیستم سازه‌ای CFTB، سیستمی متشکل از ستون‌های پرشده با بتن به همراه اتصال خمشی ورق انتهایی است. در این سیستم حذف ورق پیوستگی، عدم نیاز به ساخت ستون قوطی، سرعت بالای برپایی سازه و همچنین محافظت بیشتر ستون‌ها در برابر حریق از جمله مواردی است که منجر به برتری این سیستم در مقایسه با دیگر سیستم‌های سازه‌های فولادی مشابه می‌شود.

مزیت‌های سازه‌ای و اجرایی درنظر گرفته شده در این سیستم، امکان دریافت گواهی ثبت اختراع به شماره ۸۹۰۴۱ را در سال ۱۳۹۵ فراهم نمود.

ارائه یک جزئیات جدید اتصال در سازه‌های دارای ستون‌های پرشده با بتن، گواهی بر تخصص و توانایی سازان در ساختمان‌های دارای این تکنولوژی می‌باشد. سیستم سازه‌ای CFTB مجموعه‌ای از تفکرات نوین و کارآمد در زمینه طراحی، ساخت و نصب ساختمان‌های دارای ستون‌های پرشده با بتن است که با توجه به ثبت اختراع بودن آن منحصراً در اختیار سازان می‌باشد. 

گواهی‌های اخذ شده

گروه طراحی و تضمین کیفیت سازان از سال ۱۳۹۱ تحقیقات خود را در خصوص اتصالات فولادی و همچنین ستون‌های پرشده با بتن آغاز نمود. نتیجه این تحقیقات پس از بررسی دانش روز جهان و انجام آزمایش‌های لرزه‌ای مطابق ضوابط لرزه‌ای AISC 341 دستیابی به یک سیستم با نام تجاری سیستم سازه‌ای CFTB در سال ۱۳۹۵ و اخذ گواهی ثبت اختراع و تأییدیه مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی شد.

عملکرد سازه‌ای

وجود بتن و عملکرد مرکب ستون پاسخگوی نیازهای مقاومتی و بهره‌برداری طراحی، با بهینه‌ترین حالت ممکن مصالح مصرفی بوده و کاهش هزینه‌های مربوط به سازه را در پی دارد.

ضوابط طراحی اتصالات در راستای ضوابط روز استاندارد طراحی اتصالات پیش‌پذیرفته AISC 358 انجام می‌شود. با این وجود، روش‌های طراحی مطابق با سیستم سازه‌ای CFTB و مبتنی بر نتایج آزمایشگاهی تنظیم شده است.

تحقیقات و آزمایش‌های انجام شده در خصوص سیستم سازه‌ای CFTB نشان دهنده عملکرد خوب سازه‌ای این سیستم در برابر بارهای لرزه‌ای می‌باشد.

  عملکرد سازه‌ای

  مراحل نصب

  مرحله اول

  - نصب ستون‌های مرحله اول و صفحه ستون‌های متصل شده

  - شاقول کردن ستون‌ها

  مرحله دوم

  - نصب تیرها

  - سفت کردن اولیه پیچ‌ها (Snug Tight)

  مرحله سوم

  - پرکردن ستون‌ها با بتن خودتراکم
  - امکان نصب مرحله بعدی سازه
  - امکان اجرای سقف مرحله اول

  مرحله چهارم

  - سفت کردن نهایی پیچ‌ها (Pretentioning)

   

  پروژه‌های جاری در حوزه سیستم سازه‌ای CFTB
   

  پروژه پدر

  مجموع مساحت: ۱۹۰۰ متر مربع
  تعداد طبقه‌ها: ۶ طبقه (۲۹ متر)
  محل پروژه: کرمان - ایران

  تعاونی مسکن عینک سازان

  مجموع مساحت: ۴۵۰۰  متر مربع
  تعداد طبقه‌ها: ۹ طبقه
  محل پروژه: تهران - ایران

   

  مجتمع مسکونی ارغوان شرقی

  مجموع مساحت: ۲۵۰۰ متر مربع
  تعداد طبقه‌ها: ۷ طبقه
  محل پروژه: تهران - ایران

   

  جميع الحقوق محفوظة لشركة مقاوم المان سازان.